-
Vendor: Upala's KItchenClassic Mango Avakai Mango Avakai is always a classic . Must try with hot rice and ghee . Most telugu families crave to have this . They stock them up for the entire year ! Made with gingely oil. This can be kept outside,...
- From Rs. 319.00
- From Rs. 319.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Upala's KItchenGinger Jaggery Bomb, watch that explode in your mouth with so much flavours that may remind you of your grandma, or reminds you of how diverse India is .You will know why I say this. Ginger jaggery also is a must try . And...
- From Rs. 180.00
Rs. 140.00- From Rs. 180.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Upala's KItchenFried Garlic Pickle is the most addictive avakai. One of those pickles that you can easily get hooked onto in no time. Contains garlic ofcourse. 100g and 1/4 kg come in plastic jars (for local use and travel/couriers ). 1/2 kg comes in jars...
- From Rs. 150.00
- From Rs. 150.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Upala's KItchenGreen Chilly Pachadi i must say is our top seller. A Nellore favourite chutney sort of pachadi made with green chilly and onions . A well balanced not so spicy one suprisingly Best eaten with hot idlies or with Pongal ! Some love it...
- From Rs. 150.00
Rs. 140.00- From Rs. 150.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Upala's KItchenGod’s own Pulihora mix (Temple Style ) I remember going to the temples just to eat the temple pulihora/pulusu annam/tamarind rice. Indulge in the best pulihora mix Can travel the world 12 times around Best before 6 months from the date How to Eat...
- From Rs. 199.00
- From Rs. 199.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Upala's KItchenBellam avakai is a jaggery based mango avakai . Bellam means jaggery in Telugu. It is most eaten with hot rice and ghee or with roties by many who like tangy and sweet taste. It’s a sweet version of the classic avakai , a...
- From Rs. 399.00
Rs. 450.00- From Rs. 399.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Upala's KItchenPandu mirchi pachadi A ripe red chilli , a variety from Andhra Pradesh . It’s just going to bomb our palette with its distinct flavour .Best eaten with anything you like . Rice , roties , dosa’s , idlies , with nachos , any...
- From Rs. 180.00
Rs. 0.00- From Rs. 180.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Upala's KitchenChutney in a Second one of our Topsellers so easy to make chutney all you have to do is jus mix normal water for your favourite consistency and your chutney in a second is ready . Loved by so many households - saving you...
- From Rs. 299.00
- From Rs. 299.00
- Unit price
- per